Dyski serwerowe Dell

Dell 200GB SATA 6Gbps 2.5" 512n Hot-plug
 

Dyski serwerowe

Obok procesora to właśnie dysk stanowi jeden z najważniejszych elementów serwera. Przetwarzanie ogromnej ilości danych wymaga odpowiednich dysków, zapewniających szybkość pracy i odpowiednio dużą pojemność. Przy wyborze dysku do serwera należy kierować się osobistymi preferencjami, oraz – oczywiście – jego kompatybilnością z posiadanym przez nas pozostałymi komponentami infrastruktury IT.

Rodzaje dysków serwerowych

Wśród dysków dedykowanych serwerom najczęściej spotykane są SAS i SSD. Gwarancją długiego, stabilnego działania jest dysk SSD. Dane zapisywane są w nich na kościach flash, nie mają też części ruchomych, przez co są ciche i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. W ich przypadku ważny jest także szeroki zakres temperatur, w których mogą funkcjonować (rozpiętość wynosi od -40° do +80°). Zaletą dysków SSD jest również mniejsze zużycie energii, a niektóre dyski posiadają poprawiającą niezawodność funkcję korelacji błędów. Dyski SAS charakteryzują się wysoką wydajnością, nawet przy większych przeciążeniach. Mieszczą się w wieloportowych macierzach pamięci, co ułatwia przechowywanie danych w firmach. Niewątpliwą zaletą jest szybkość transmisji danych, wynosząca 1200 Mb/s.

Parametry dysków

Dysk serwerowy a zwykły poza wydajnością różnią się także interfejsem. W serwerowych wiodącym interfejsem jest SAS. Dyski serwerowe występują w dwóch wersjach szerokości – 2,5” oraz 3,5”. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. Dyski twarde do serwerów powinny mieć jak największą pojemność – standardowo jest to od kilkuset gigabajtów do kilkunastu terabajtów. Wybór zależy od ilości przechowywanych danych, ale – jak wiadomo – im więcej pamięci, tym lepiej. Prędkość odczytu danych uwarunkowana jest szybkością obrotową talerzy – im wyższa, tym dysk jest szybszy. W niektórych modelach wynosi 15.000 obrotów na sekundę.

Jaki dysk wybrać?

Dyski serwerowe SSD i SAS zdominowały rynek, ale to właśnie SSD znajdują coraz szersze zastosowanie. Dyski SSD zaczęły wypierać HDD, przez co zakupisz je także do serwerów NAS. Ważne, by dysk miał jak największą pamięć – wybierz takie, w których minimalnie wynosi ona 1 TB lub 2 TB. Jeśli zakup dysku ma wspierać funkcjonowanie serwerów w Twojej firmie, przeanalizuj dokładnie poszczególne parametry dysków. Ich działanie usprawni dopasowanie parametrów do pozostałych komponentów serwera. Wymaga się, by pracowały na pełnych obrotach 24/7, dlatego istotna jest wytrzymałość materiałów wykorzystanych do ich wykonania.

Zapoznaj się z szeroką ofertą dysków Dell.