Darmowa dostawa od 1,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Intel wprowadza nową erę procesorów: Core Ultra zmienia rynek laptopów

2024-06-18
Intel wprowadza nową erę procesorów: Core Ultra zmienia rynek laptopów

Intel zaskoczył rynek technologicznym innowacjami, prezentując swoją najnowszą linię procesorów - Intel Core Ultra. Nowa rodzina procesorów, znana pod nazwą kodową Meteor Lake, wprowadza zmiany, które mają zrewolucjonizować działanie laptopów, a także ich nazewnictwo. Odejście od tradycyjnych oznaczeń typu i5 i i7 na rzecz Core Ultra 5, 7 i 9 jest tylko początkiem nowości.

Nowe nazwy, nowa moc

Procesory Intel Core Ultra to przede wszystkim nowe nazwy, ale również nowe możliwości. Rodzina Meteor Lake to pierwsza, która wprowadza dedykowany koprocesor NPU (Neural Processing Unit). Ta jednostka do obliczeń neuronowych znacząco poprawia wydajność sztucznej inteligencji przy jednoczesnym niskim poborze mocy, co odciąża zarówno CPU, jak i GPU w zadaniach AI.

Podczas konferencji Intel AI Everywhere, procesor Core Ultra 7 165H przyciągnął najwięcej uwagi. Wg Intela, zapewnia on o 11% wyższą wydajność wielowątkową niż konkurencyjne Ryzen 7 7840U, Snapdragon 8cx Gen 3, czy nawet Apple M3. Co więcej, jest aż o 25% bardziej energooszczędny od swojego poprzednika, Intel Core i7-1370P.

Intel Core Ultra

Król wydajności – Core Ultra 9 185H

Jednak to Core Ultra 9 185H jest prawdziwym flagowcem nowej serii. Ten procesor wyposażony jest w 16 rdzeni, w tym 6 wydajnościowych P-Core, 8 energooszczędnych E-Core oraz 2 wyjątkowo energooszczędne LP-E. Zegar procesora sięga 5,1 GHz, a zintegrowana grafika Intel Arc z 8 rdzeniami Xe obsługuje ray tracing, co czyni go idealnym wyborem dla najbardziej wymagających użytkowników.

Przyszłość: Core Ultra 200 (Lunar Lake)

Intel nie zwalnia tempa i już zapowiada kolejną generację procesorów - Core Ultra 200 (Lunar Lake), które mają pojawić się na rynku w 2024 roku. Te procesory będą oparte na nowej, hybrydowej architekturze, łączącej wydajne rdzenie Lion Cove (P-Core) z energooszczędnymi Skymont (E-Core). Wprowadzenie nowej jednostki NPU w Core Ultra 200 ma przynieść trzykrotny wzrost wydajności w obliczeniach AI w porównaniu do obecnych modeli Meteor Lake.

Dodatkowo, procesory te będą korzystać z nowego, zintegrowanego układu graficznego Battlemage (Xe2-LPG) i będą produkowane w technologii Intel 18A oraz zewnętrznej technologii innego dostawcy, co ma zapewnić jeszcze lepszą wydajność i efektywność energetyczną.

Intel Ultra AI

Ogromne zainteresowanie AI

Wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją w branży technologicznej napędza rozwój nowych jednostek. Intel planuje dostarczyć 40 milionów procesorów wspierających AI do końca 2024 roku i 100 milionów do końca 2025 roku, co oznacza, że kolejne generacje układów, jak zapowiadane już Panther Lake, są już na horyzoncie.

Podsumowując, nowe procesory Intel Core Ultra to krok milowy w technologii komputerowej, który znacząco wpłynie na przyszłość laptopów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie sztucznej inteligencji i energooszczędności, Intel umacnia swoją pozycję lidera na rynku procesorów.

Autor:

Dominik Kowalczyk

Autor bloga

Właściciel firmy specjalizującej się w sprzedaży produktów marki Dell, ale również niezwykły entuzjasta technologii i pasjonat nowinek ze świata IT. Posiada bogate doświadczenie w branży, które zyskał dzięki wieloletniej współpracy z Dell. Jego profesjonalizm i wszechstronne zrozumienie produktów marki pozwoliły mu nie tylko budować solidne fundamenty własnego biznesu, ale także dzielić się swoją wiedzą na naszym blogu. Dzięki swojej pasji, nie tylko doskonale rozumie potrzeby klientów, ale również jest w stanie odpowiedzieć na najbardziej skomplikowane pytania dotyczące produktów Dell.

Dlatego, jeśli szukacie nie tylko wysokiej jakości sprzętu, ale również profesjonalnego wsparcia i ekspertyzy, jesteście we właściwym miejscu. Do zobaczenia na kolejnych wpisach!

Polecane

pixel