Monitory LED i LCD firmy Dell

Jaki monitor do komputera wybrać?

Jaka rozdzielczość i przekątna będą najlepsze?

Pierwsza myśl, jaka nasuwa się przed zakupem nowego monitora, to jaką przekątną wybrać. Zanim zdecydujemy, musimy się zastanowić, do czego potrzebny nam monitor. Inne parametry sprawdzą się do grania, oglądania filmów, a inne do pracy biurowej, montażu i tworzenia grafiki. Ważne, by monitor był ustawiony tak, by możliwe było objęcie go w całości wzrokiem, bez ruszania głową. W innym przypadku szybko możemy odczuć dyskomfort wynikający ze złego ustawienia. Przyjemność z pracy i rozrywki wynika z dopasowania przekątnej i rozdzielczości a także proporcji ekranu. Bez względu na to, czy szukasz uniwersalnego monitora do użytku domowego, monitora do grania czy profesjonalnej grafiki, warto dokładnie przemyśleć jego parametry.

Proporcje ekranu monitora

Największą popularnością, szczególnie w użytku domowym, cieszą się panoramiczne monitory o proporcjach 16:9. Oferują rozdzielczość Full HD, czyli minimum 1920x1080. Sprawdzą się w sprzęcie domowym, do pracy biurowej czy oglądania filmów. W formacie 16:10 rozdzielczość Full HD jest rozszerzona w pionie i wynosi 1920x1200, dzięki czemu lepiej sprawdza się do pracy z grafiką, edytorami tekstu czy arkuszami kalkulacyjnymi. Dla graczy polecany jest format 21:9, zwany ultra-panoramą. Dzięki rozdzielczości 2560x1080, a nawet 3440x1440 oferuje wrażenia niemalże kinowe, sprawdzi się więc u miłośników oglądania filmów w najwyższej jakości.

Rodzaje matryc – IPS, TN, VA

Wśród matryc monitorów LCD wyróżnia się trzy rodzaje. Najpopularniejsza i najtańsza to matryca TN, wyróżniająca się bardzo szybkim czasem reakcji. VA to matryce wszechstronne o bardzo dobrym kontraście i znakomitym odwzorowaniu czerni, gwarantujące wysoką jakość obrazu podczas scen nocnych w filmach lub grach. Matryce IPS cechują się szerokim kątem widzenia w poziomie i w pionie oraz najlepszym wśród wymienionych odwzorowaniem kolorów. Stanowią doskonały wybór dla grafików i graczy, którzy na pierwszym miejscu stawiają jakość obrazu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dla graczy istotnym parametrem będzie czas reakcji plamki, który dla uzyskania jak najlepszej płynności powinien wynosić od 4 ms w dół. Funkcja AMD Free Sync wyeliminuje zacinanie się obrazu. Jeśli cenisz sobie komfort pracy, zwróć uwagę na modele, w których kąt nachylenia i wysokość można regulować. Dla grafików i redaktorów przydatna będzie funkcja pivot, która pozwala obrócić monitor o 90° do pozycji pionowej. Standardowe monitory posiadają złącza HDMI, a do modeli z HDMI-MHL w razie potrzeby podłączysz swój smartfon.

Sprawdź monitory dostępne w naszej ofercie.