Switche Dell

Switche

Switch, czyli przełącznik sieciowy, to małe urządzenie służące do przesyłu danych. Odbiera przychodzące pakiety danych i przekazuje je do miejsca docelowego w sieci lokalnej (LAN). Dzięki temu przesyłanie danych trwa szybciej, co przekłada się na sprawną pracę komputerów i wszystkich innych sprzętów połączonych ze sobą za pomocą switcha. Jest to urządzenie istotne dla płynnego działania sieci, dlatego przyda się szczególnie w każdej dużej firmie.

Jak działa switch

Przełącznik sieciowy odczytuje przychodzące pakiety danych, zawierające informacje o miejscu docelowym, gdy docierają od jednego lub więcej portów wejściowych. Można także powiedzieć, że rozgałęzia sygnał na poszczególnych użytkowników. Switch może obsługiwać także sieci wirtualne (WLAN). Przełączniki, w przeciwieństwie do hub sieciowych, powodują komunikację bez kolizji. Dlatego są o wiele lepszym rozwiązaniem. Najprostsze switche posiadają 4 porty, ale optymalnym rozwiązaniem są z liczbą 8–16 portów. Umożliwią podłączenie większej ilości urządzeń lub switchy, pozwalając na dalszą rozbudowę systemu. Switche sieciowe z funkcją PoE (Pover over Ethernet) posłużą do połączenia ze sobą urządzeń sieciowych, np. kamer IP.

Przełączniki zarządzalne i niezarządzalne

Niezarządzalne switche to podstawowe przełączniki w typie plug and play. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby działać od razu po podłączeniu. Nie wymagają konfiguracji. Zwykle służą do podstawowej łączności, często używane są w sieciach domowych. Przełączniki zarządzalne gwarantują większe bezpieczeństwo oraz więcej funkcji, ponieważ można je skonfigurować w celu dostosowania do sieci. Dzięki temu można lepiej chronić sieć i zapewnić większą jakość usług.