Pamięci serwerowe Dell

Czym jest pamięć serwerowa?

Firmowe serwery wymagają odpowiednio dużej pamięci, która poradzi sobie z zaawansowanymi zadaniami. Pamięć serwerowa udostępnia i przechowuje ogromną ilość danych, dlatego musi posiadać określone parametry oraz zapewniać bardzo wysoką wydajność. Wyróżnia się także korekcją błędów EEC. By mogła sobie poradzić z tym, czego od niej oczekujemy, nie może być za wolna, i nie może jej być zbyt mało. Standardem są pamięci o pojemności 128 GB, a im więcej dostępnej pamięci, tym więcej zadań może odczytać, wykonać i zapisać serwer.

Pamięć RAM do serwera

Pamięć RAM wpływa na wydajność komputera i serwera oraz płynność działania systemu, umożliwiając wielokrotny zapis danych. Stosuje się ją jako pamięć operacyjną w serwerach. Co ważne, istnieje kilka rodzajów pamięci RAM, a obecnie funkcjonują cztery standardy – DDR, DDR 2, DDR 3 oraz DDR 4. Najlepszym i najwydajniejszym rozwiązaniem będzie najnowsza pamięć DDR 4, cechująca się największą stabilnością i energooszczędnością (zmniejszenie poboru mocy o 20% w stosunku do wcześniejszych standardów). Nieco rzadziej używana jest pamięć DDR 3, o dostępnej pojemności do 8 GB. Jak wiadomo im większa pojemność, tym lepiej, dlatego warto zastanowić się nad jej rozszerzeniem do 32 GB. Standard pamięci należy dobrać do używanego przez nas urządzenia, a w tych starszych (sprzed 2014 r.) obsługiwana będzie najprawdopodobniej DDR 2 lub DDR 3. Warto zwrócić także uwagę na konfigurację kości single channel, dual channel i quad channel, która poprawi przepustowość przesyłu danych.

Jaką pamięć kupić?

Przed zakupem pamięci serwerowej musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, ile jej potrzebujesz. Ze względu na wszechstronne zastosowanie serwerów istnieje ogromna liczba dostępnych rozwiązań, dlatego trudno jest zdecydować, co będzie dla nas najlepsze. Ważnym punktem wyjścia jest zdefiniowanie liczby użytkowników mających dostęp do serwera, oraz ilości obsługiwanych plików i aplikacji. Pamiętaj o możliwości rozszerzania pamięci, gdyż wraz ze wzrostem liczby użytkowników wydajność się zmniejsza. To samo dzieje się w przypadku dodawania nowych baz danych i wdrażania nowych programów. Ten problem poprawi modernizacja pamięci, umożliwiając obsługę większych baz danych i przyspieszając działanie uruchamianych aplikacji. Rozszerzenia pamięci można również dokonać poprzez jej wirtualizację. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększymy liczbę maszyn wirtualnych, zwiększając ilość obsługiwanych zadań i maksymalnie redukując koszty eksploatacji.