Stacje dokujące i replikatory portów do notebooków Dell

Stacje dokujące

Co to jest stacja dokująca?

Stacja dokująca umożliwia rozszerzenie funkcjonalności laptopa, czyli podłączenie do niego większej ilości urządzeń. Dzięki niej łatwo przekształcić sprzęt mobilny w komputer stacjonarny. Przyda się głównie właścicielom niewielkich notebooków, którym brakuje większej ilości portów. Większość notebooków posiada dwa porty USB, ograniczając liczbę urządzeń, z których można korzystać jednocześnie. Stacja dokująca do laptopa umożliwia podłączenie większej ilości urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarka, skaner, monitor, co ułatwi korzystanie z niego na przykład w biurze. Łączy się z laptopem za pomocą osobnego przewodu zasilającego, wystarczy że nałożysz na stację dokującą swojego notebooka i możesz korzystać z dodatkowych urządzeń.

Replikatory portów

Urządzeniem, które po podłączeniu do laptopa zwiększa liczbę portów, jest replikator. Wszystkie dodatkowe sprzęty i gadżety, jak klawiatura, głośniki, dyski zewnętrzne, możemy podpiąć do niego, redukując w ten sposób liczbę kabli podpiętych do notebooka. Replikator podłączany jest za pomocą kabla USB, można go także połączyć z laptopem bezprzewodowo – o ile oba urządzenia obsługują łączność WiGig.

Złącza stacji dokującej i replikatorów portów

W ofercie dostępnych jest wiele urządzeń wyposażonych w różnorodne porty. Standardem jest kilka portów USB, umożliwiających podpięcie potrzebnych peryferiów. Warto, by wśród nich znalazły się porty 3.0, 3.1 i USB-C. Wejścia obrazu, takie jak VGA, DVI-D oraz DisplayPort także się przydają. Poza tym ważna jest obecność portów tj. HDMI, Sata, LAN oraz gniazda audio. Warto zwrócić uwagę, jakie porty oferują poszczególne urządzenia. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać to, w którym ich ilość odpowiada ilości peryferiów, które chcemy podłączać jednocześnie.

Co wybrać?

Replikator portów i stacja dokująca różnią się od siebie głównie wyglądem i sposobem podpięcia. Podstawowa funkcja, jaką jest zwiększenie liczby dostępnych portów, realizowana jest przez oba urządzenia. Jeszcze niedawno główna, a dla niektórych istotna, różnica polegała na tym, że stacja dokująca jednocześnie ładowała notebooka, czego nie robiły podłączane przez USB replikatory. Dzięki łączom Thunderbolt 3 (USB-C) problem ten przestał być aktualny, a replikatory także mogą służyć do ładowania. Decydując się na stację należy pamiętać, że często są one dedykowane konkretnemu modelowi. Koniecznie jest więc wcześniejsze sprawdzenie kompatybilności z urządzeniem, do którego chcemy ją podłączyć.

Sprawdź ofertę stacji dokujących i replikatorów portów Dell.